کسب درآمد از تغییر صنایع‌دستی

3
(4)

 

دراین پادکست از مجموعه‌ی معرفی مشاغل خانگی و کار در منزل، کسب درآمد از تغییر صنایع‌دستی رو با هم بررسی می‌کنیم.

در همه جای دنیا به‌ویژه شهرهای مختلف کشور ما، محصولاتی با نام صنایع‌دستی وجود دارند که متعلق به مردم همون منطقه هستند و بر اساس شرایط اقلیمی یا نیازهای مردم تولید میشن و تفاوت بین اون‌ها هم زیاده.اما موردی که می‌تونه این محصولات رو به نحوی به هم شبیه کنه، سنتی باقی موندن اونهاست.
قبول دارم که زیبایی هر چیزی به ساده و سنتی باقی موندن اونه، ولی باید این رو هم قبول کنیم که باگذشت زمان سلیقه‌ی مردم  تغییر کرده و نباید این قضیه باعث کم شدن استفاده‌ی مردم از این صنایع بشه.
گاهی اوقات میشه با یک تغییر خیلی کوچیک یک محصول رو ،هم به یک کالای جدیدترو کاربردی‌تر تبدیل کرد و هم یک ارزش افزوده براش ایجاد کرد.
با این روش هم تولید کننده‌ی اون محصول می‌تونه از تولید بیشتر به درآمد بیشتر دست پیدا کنه و هم تغییر دهنده‌ی اون می‌تونه یک درآمد مجزا برای خودش ایجاد کنه.
در ادامه‌ی محتوا بیشتر شما رو با این شغل آشنا می‌کنم.

برای کسب درآمد از تغییر صنایع‌دستی، نیاز به چه مهارت‌هایی داریم؟

صنایع‌دستی و تغییراتی که میشه روشون اعمال کرد به اندازه‌ای گسترده هستند که نمیشه یک مهارت خاص رو درنظر گرفت.
طبق بررسی که برای این محتوا انجام شد، تقریباً با اکثر مهارت‌های هنری مثل منجوق دوزی، گلسازی، چرم دوزی، نقاشی، خیاطی و حتی فقط داشتن سلیقه هم میشه تغییراتی رو بر روی این صنایع اعمال کرد.
در ادامه می‌خوام  چند نمونه برای شما بیارم تا متوجه بشید که این شغل به یک مهارت خاص خلاصه نمیشه. و بیش‌تر با این شغل آشنا بشید.

مثال اول

در شمال کشور به‌ویژه منطقه‌ی گیلان، حصیربافی بسیار مرسومه و محصولات متنوعی هم با این ویژگی تولید می‌شن.
اگر به شمال کشور مسافرت کرده باشید حتماً نمونه‌هایی از این محصول رو مشاهده کردید.
به عنوان مثال یک کیف ساده و گرد حصیری که در حالت عادی 50 هزار تومان قیمت داره رو می‌تونید با یک مقدار روبان‌دوزی، استفاده ازپترن‌های آماده که در خرازی‌ها موجود هستند و یکسری لوازم خلاقانه ؛ به یک محصول زیباتر و جدیدتر تبدیل کرد که قیمتش هم به حدود 100 هزار تومان افزایش پیدا می‌کنه.

حالا اگر خلاق‌تر هم باشید و بتونید برای قسمت داخل کیف یک لایه‌ی پارچه‌ای هم آماده کنید و به جای بندحصیری یک بند شیک هم قرار بدید، قابلیت فروش تا 200 هزار تومان رو داره (البته در فروش‌های خاص میشه قیمت بیشتری رو ارائه داد.)

نکته : این قیمت‌ها اصلاً فرضی نیستند و طبق داده هاییه که من برای این پروژه جمع‌آوری کردم.

مثال دوم

گیوه‌هایی که در بعضی از شهرها مثل کرمانشاه تولید میشن رو با استفاده از یراق آلات، نقاشی با رنگ‌های قابل شست‌و‌شو یا حتی گلدوزی کردن، به یک محصول جدیدتر و قابل استفاده برای قشر جوان جامعه تبدیل کرد.
مطمئن باشید با استفاده از این روش‌ها، بیش‌تر هم مورد استقبال قرار میگیرن.

مثال سوم

در مناطق بلوچ و عشایر نشین محصولات سوزن دوزی و آینه دوزی تولید میشه که بسیار زیبا هستند ولی به دلیل اینکه در قطعات بزرگ و در لباس‌ها ازشون استفاده میشه قیمت زیادی دارند.
میشه از قسمت‌های کوچیک و تکه پارچه‌های سوزن دوزی و یا آینه دوزی شده ،برای تولید زیور آلات استفاده کرد. با این کار هم روش استفاده‌ی این محصولات رو بروز کردیم و هم این که چون ابعادشون کوچیک‌تر می‌شه قیمت کمتری هم پیدا می‌کنن . مشتری‌های بیشتری جذب و از این محصولات استفاده خواهند کرد.

مثال چهارم

ظروف سرامیکی یا سفالی که در بعضی از مناطق تولید میشن رو با یک مقدار خلاقیت به دیوارکوب، لوستر، چراغ خواب یا مطالعه و محصولات متنوع دیگه تبدیل کنید و با استفاده از این روش موارد استفاده از این محصولات رو افزایش بدید.

مثال پنجم

چادرشب‌هایی که در مازندران تولید میشن رو میشه به پالتوهای سفارشی، کوسن یا رومیزی‌های زیبا تبدیل و از اون ها در دکوراسیون استفاده کرد.
مثال‌ها بسیار زیادند و تنوع محصولات و صنایع هم بسیار متعددن. پس تا حدودی متوجه شدید که میشه با استفاده از مهارت‌هایی که دارید در شکل سنتی محصولات یک تغییر ایجاد کرده و اون‌ها رو به محصولات جدیدتر و قابل استفاده تر تبدیل کرد. با استفاده از این ترفند علاقمندها به استفاده از اون محصول هم افزایش پیدا می‌کنن.

این شغل چه مقدار درآمد داره؟

با توجه به این که صنایع دستی هر منطقه متفاوته مسلماً درآمد این شغل هم متغیره. اما به طور کل میشه برای یک محصول دو تا سه برابر ارزش افزوده ایجاد کنید و بسته به محصولی که مشغول تولید یا تغییر اون هستید، درآمدی بین 2 تا 10 میلیون تومان به صورت انفرادی و بیش از 15 میلیون تومان در صورت فعالیت گروهی برای خودتون ایجاد کنید.

برای شروع این کسب و کار به چقدر سرمایه نیاز داریم؟

در این مورد هم باید به مبحث قبل توجه کنید که شما در چه منطقه ای هستید و حدود قیمت محصولات چه مقداره؟
به طور کل به حدود 1 تا 5 میلیون سرمایه‌ی اولیه نیاز دارید که بخشی از این مبلغ صرف خرید مواد اولیه کار، مثل چسب، نخ، چرم رنگ و … میشه و بخش دیگه‌ی اون‌هم برای خریدچند نمونه از محصولاتی که قصد تغییر اون‌ها رو دارید صرف میشه.

برای کسب درآمد از تغییر صنایع‌دستی به چقدر فضا نیاز دارید؟

اکثر مواردی که در طول این محتوا مثال زده شدن، ابعادی کوچیک تا متوسط دارن و تقریباً همه‌ی این کارها رو می‌تونید داخل منزل و دریک گوشه از فضای آزاد موجود در خونه انجام بدید.
اصلاً بنای تولید سلسه محتواهای کاردرمنزل همین موضوع بود که مشاغل خانگی‌ای رو معرفی کنم که بتونید به راحتی داخل منزل اون‌ها رو انجام بدید و ازشون کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از تغییر صنایع‌دستی رو از کجا شروع کنیم و ایده بگیریم؟

برای شروع کردن بهتره که اول کارخودتون رو مشخص کنید که در چه نوع فعالیتی (خیاطی، منجوق دوزی، نقاشی و…) مهارت دارید.
قدم بعدی اینه که باید حتماً در منطقه‌ی خودتون تحقیق گسترده انجام بدید و ببینید که چه محصولاتی وجود دارن که می‌تونید این ایده هارو روی اون ها پیاده کنید.
با مشخص کردن دو موردی که بهش اشاره کردم، حالا باید به دنبال ایده باشیم که چه تغییراتی می‌تونیم روی این محصولات ایجاد کنیم.

برای این کار بهترین ابزار استفاده از اپلیکیشن پینترسته که ایده‌های فوق العاده ای رو از نظر طرح و مدل می‌تونه بهتون بده.
سایت آمازون (hand made) و علی بابا (alibaba) هم مکان‌های خوبی برای ایده گرفتن هستند چون معمولاً هر چیزی که بخواید توی این وبسایت‌ها پیدا میشه.


مثل همیشه دراین محتوا هم تکرار می‌کنم که برای رسیدن به نتایج بهتر دراین وبسایت‌ها بهتره که با استفاده از مترجم گوگل متن خودتون رو به انگلیسی جستجو کنید.

نکته‌های پایانی

نکته‌ی اول: سعی کنید در ابتدا از محصولات کوچیک‌تر و ارزون‌تر کارخودتون رو شروع کنید تا هم میزان توانایی خودتون رو بسنجید وهم سرمایه‌ی اولی‌ی کمتری رو مصرف کنید.
نکته‌ی دوم: برای پیاده سازی این ایده‌ها نیاز به خلاقیت زیادی دارید، که این خلاقیت یا با سلیقه به دست میاد یا با مشاهده کردن زیاد. پس اصلاً اهمیت این موضوع رو در رسیدن به درآمد خوب دست کم نگیرید و مدام به دنبال ایده‌های نو برای کسب و کارتون باشید.
نکته‌ی سوم: تعداد افراد بسیار کمی در کشور به این فکر افتادن و مشغول این کار هستند. پس از این مزیت استفاده کنید تا هم خودتون به درآمد برسید، هم صنایع منطقتون رشد کنه و هم دیگران بتونن از این کالاها بهره مند بشن.

امیدوارم که این محتوا هم براتون مفید بوده باشه. خیلی دوست دارم نظرشما رو دربارهٔ این شغل بدونم
آیا شما تجربه‌ی کسب درآمد از تغییر یک محصول رو داشتید؟

اگر جوابتون مثبته خوشحال میشم راجب بهش بنویسید تا هم من و هم سایر دوستان بتونن ازش استفاده کنن.

 

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا 4

هنوز به این پست رای ندادی!!!!

معصومه برادران

من معصومه برادرانم و در این سایت، ایده‌ها و تجربیاتم رو در مورد کسب‌ و کارهای کوچک و خونگی با شما به اشتراک می‌گذارم. مطالب اینجا در ساختن یک کسب و کار و خلق یک زندگی جدید و بهتر یاور شماست. توی دنیای سایتم همراه من باش تا از کوچک شروع کنیم و بزرگ موفق بشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا